Proběhl seminář rozhodčích
Dne 7.1.2017 proběhl seminář rozhodčích, kde si mohli rozhodčí II. a III. tříd prodloužit platnost svých tříd. Zúčastnilo se ho 10 rozhodčích II. a III. třídy (8 z Prahy, 2 z Plzně), 2 rozhodčí I. třídy a jeden posluchač bez statutu rozhodčího.
Seminář se věnoval především osvěžení Pravidel FIDE a Soutěžního řádu. V průběhu byla diskutována řada praktických situací. Několik vybraných je uvedeno níže. Výklad zde je zapsán zjednodušeno formu. Přesnou definici je možné nalézt v pravidlech.
V rámci semináře byli přiděleni rozhodčí k jednotlivým zápasům pražské soutěže družstev (přeborové skupiny a I. tříd). Přidělení je možné nalézt v Sekci rozhodčí resp. přímo zde.
Vybrané situace:
Mobilní telefon nebo jiné zařízení (Pravidla FIDE čl. 11.3.):
- Hráčům je zakázáno mít u sebe v průběhu partie v hracím prostoru mobilní telefon a/nebo jiné elektronické
komunikační prostředky. Pokud se zjistí, že hráč přinesl takové zařízení do hracího prostoru, prohrává partii. Soupeř
partii vyhrává. - Výklad pravidla je, že hráč nesmí mít telefon na stole (a to ani v malém pouzdře) nebo u sebe (např. v kapse), ale musí si ho dát do tašky (svojí nebo cizí). Musí být ale zcela vypnutý a tašku nesmí odnést z hrací místnosti.
Reklamace remízy z důvodů 3x opakované pozice nebo 5O tahů bez braní figury a tahu pěšcem (Pravidla FIDE čl 9.) :
- Hráč nejdříve zapíše tah do partiáře, pak zastaví hodiny a zavolá rozhodčího, kterému oznámí úmysl provést uvedený tah.
- Pokud hráč tah zahraje (stačí se dotknout figury) ztrácí možnost reklamace.
- Hráč samozřejmě může reklamovat remízu i v případě, že k pozici dojde tahem soupeře a on je na tahu, pak jen zastaví hodiny a zavolá rozhodčího a oznámí mu, co reklamuje.
Počet „písmenkových hráčů“ v sestavě (Soutěžní řád čl. 3.6.10)
- Do sestavy pro utkání v soutěžích dospělých může být zařazeno nejvýše tolik hostů, volných hráčů a cizinců, aby jejich celkový počet byl menší než polovina z předepsaného počtu členů družstva.
- V praxi tak v soutěži družstev dospělých mohou hrát vždy 3 „písmenkoví“ hráči a to i v případě, že je počet hráčů, kteří nastoupili k zápasu např. jen 5 z 8 možných.
Nemožný tah (dle Pravidel FIDE čl. 3.10. „nepřípustný tah“)
- Klasický šach (7.5. b)
- Za 1. nepřípustný tah rozhodčí přidá soupeři 2 min a pozice se vrací do stavu před nepřípustným tahem.
- Za 2. nepřípustný tah hráče rozhodčí prohlásí partii za prohranou. Partie však končí remízou, jestliže v daném postavení soupeř nemůže dát mat žádnou posloupností přípustných tahů.
- Rapid šach (Příloha A.4)
- prohrává 1. nepřístupný tah. Nepřípustný tah je dokončen až po spuštění soupeřových hodin.
- Partie však končí remízou, pokud soupeř nemůže dát mat žádnou posloupností přípustných tahů.
- Jestliže soupeř nereklamuje a rozhodčí nezasáhne, nepřípustný tah platí a partie pokračuje.
Jakmile soupeř provede další tah (dotkne se figury), nepřípustný tah nelze opravit, pokud se na tom soupeři sami nedohodnou (tj. bez zásahu rozhodčího).
Pád obou praporků (Pravidla FIDE čl. 6.11.)
- Výklad textu „pokud oba praporky spadly a je nemožné zjistit, který praporek spadl jako první“ je takový, že pokud rozhodčí sám pád praporku (překročení času) nevidí, tak fakt, že digitální hodiny ukáží, kdo první překročil čas se neuznává jako důkaz.
- Uvedené pravidlo platí pro klasický šach. V rapidu je možné reklamovat jen pokud má hráč po zastavení hodin praporek nahoře. Takže pád obou praporků je remíza.