Změny v organizaci přeboru družstev dospělých
Vážení šachoví přátelé,
STK PŠS (a následně VV PŠS) se zabývala podněty vznesenými na Konferenci PŠS v prosinci 2017 k organizaci Přeboru Prahy družstev dospělých. Realizace většiny z těchto požadavků představuje velmi zásadní změny, a proto STK před svým rozhodnutím zrealizovala anketu na zjištění vašeho názoru na některé ze zvažovaných změn a k jejím výsledkům přihlédla při svém rozhodování.
Rozhodnutí k jednotlivým požadavkům konference:
Požadavek na dřívější zveřejňování rozlosování soutěže (včetně kalendáře) a schválených soupisek:
Navrhovaný dřívější termín pro přihlášky sám o sobě není řešením. Řešením je jedině konec benevolentního přístupu STK (například v případě předložení souhlasů s hostováním, vyřízení platnosti registrace, atp.). STK proto přijde od příští sezóny s řadou novinek a inovací:
- vyslovení závazného zájmu|nezájmu oddílů o účast v soutěži pro jejich družstva s právem účasti ve třídách Přebor a a 2. třída nejpozději do 1. října e-dopisem (nezájem o účast bude nutno oznámit listinnou formou – oficiální prohlášení s podpisem zástupce oddílu – oskenovaná papírová podoba).
- to umožní zabývat se losováním dříve, bez zdržení případným oslovováním náhradníků až po termínu pro podání přihlášky
- tento termín nijak nemění termín stanovený pro podání žádosti o přeřazení družstva do nižší soutěže (kterou je nutno oznámit listinnou formou – oficiální prohlášení s podpisem zástupce oddílu – oskenovaná papírová podoba), který je dán ustanovením SŘ a je nejpozději 14 dní po obdržení propozic
- termín pro zaslání přihlášek a soupisek pro všechny třídy nejpozději do listopadu zůstane beze změny
- termín pro dodání souhlasů s hostováním bude stejný jako termín pro zaslání soupisek (1. listopadu) – podle Soutěžního řádu je příloha „Souhlas s hostováním“ součástí soupisky, tedy musí být zaslána současně s ní
- zaslaná soupiska smí obsahovat jen hráče, kteří jsou již registrovanými nebo hostujícími členy oddílu
- změny soupisek bude možné provádět jen formou doplňování, a jen ve 3. třídě, a jen do 30.11., a jen o nově registrované vlastní členy oddílu (ne hosté nebo cizinci)
Za těchto zpřísněných podmínek bude možné posunout termín vydání úvodní zprávy soutěže (do níž patří rozlosování, kalendář utkání, schválené soupisky s hodnotami ELO koeficientů k termínu schvalování) tak, aby mohla být zveřejněna nejpozději v termínu konání konference PŠS.
Požadavek na zavedení tempa s přídavkem:
Zavedení tempa s přídavkem jako jediného hracího tempa není možné, protože některé hrací místnosti mají pevnou zavírací hodinu, která neumožňuje, aby partie trvala déle jak 4 hodiny a 20 minut (nelze zaručit že. při tempu například 90 minut na celou partii s přídavkem 30 sekund po každém provedeném tahu a spotřebě času „na doraz“ představuje „pouze“ 80 tahů, žádná z partií hraných „na doraz“ nebude delší). Ve snaze vyjít požadavku vstříc nabídli jsme vám řešení: zavést používání tempa s přídavkem jako alternativního (volitelného). Anketou jsme zjišťovali, jestli by byl o takovéto řešení zájem. Na otázku „Chcete aby bylo v soutěži používáno dvojí tempo ?“ odpověděla většina (81,5 %) NE. Hrací tempo přeboru Prahy družstev se tedy nebude měnit.
Požadavek na zaznamenávání partií přeborové skupiny:
STK si je vědoma, že je škoda, že partie jednoho z nejsilnějších krajských přeborů družstev v ČR nejsou zaznamenávány. V minulosti již ale bylo učiněno několik pokusů o prosazení tohoto požadavku, ale tyto pokusy narazily na nezájem nejen soubor partií vytvářet, ale i jej jako zdroj informací mít. Přesto jsme pomocí ankety zjišťovali, jestli se na tomto vašem stanovisku něco nezměnilo. Protože nikoli (80 % pro odpověď NE na otázku „Chcete aby se v přeborové skupině vytvářel soubor všech sehraných partií?“), nebudou partie přeborové skupiny zaznamenávány.
Požadavek na zasílání výsledků na zápočet na ELO FIDE každý měsíc, nikoliv pouze na konci soutěže:
Po konzultaci s předsedou STK ŠS ČR J. Malcem a zpracovatelem ELO ČR M. Šmajzrem bylo konstatováno, že vícepráce spojená se separováním a odesíláním výsledků 3x nebo 4x v průběhu soutěže je neúměrná očekávanému efektu – počet hráčů, u kterých dochází k dramatickému nárůstu či poklesu FIDE ELO je minimální. Proto tento požadavek nebude realizován.
Požadavek na dřívější zveřejňování výše pokut za soutěž družstev:
Pokuty budou nově zveřejňovány do 1 měsíce od ukončení soutěže a oddíly budou mít 30 dnů na podání případných námitek. Pokud oddíly této lhůty nevyužijí, budou předepsané pokuty považovány za schválené. V případě ročníku 2017-2018 je vám přehled pokut k dispozici oproti předchozím ročníkům už nyní – viz příloha. Výše zmíněných 30 dní pro podání námitky k předpisu pokut za sezónu 2017-2018 běží od data odeslání tohoto dopisu. Pokuty budou i nadále hrazeny tak jako dosud spolu se startovným nového ročníku soutěží.
S pozdravem
Jan Kropík, Předseda STK PŠS
1 Komentář
Dobrý den.Mé jméno je dostatečně známo všem šachistům,takže se ani nemusím nijak představovat.Navrhuji na další jednání zařadit tyto body:1)-Sjednotit různé sponzory do tzv.klubu sponzorů.Tento klub sponzorů by pak na základě úspěšnosti výsledků družstev,úspěšnosti šéfů šachových klubů,hospodářů šachových klubů,rozhodčích v šachovém klubu,kapitánů šachových klubů a faktických,odehraných zápasů u jednotlivců za družstvo(včetně náhradníků)sestavil žebříček sponzorování pro jednotlivé kluby.K čemu by to vedlo?Vznikaly by tak representativní kluby,na které by jsme i v zahraničí byli právem hrdí.Otázce trenérů mládeže a dorostu bych pak věnoval obzvláštní péči a hlubokou pozornost.Je pravdou,že se trénování mládeže a dorostu zlepšilo(přisuzuji velkou míru internetu),ale na to,že se píše rok 2019 je to stále zoufale málo.Snad by se to mohlo nastavit,jako to bylo již dříve.Na posledních dvou šachovnicích by mělo býti jeden dorostenec(od 17-let) a jedna žena.Zrovna tak,dříve se hrály klubové přebory a někde vznikaly i otevřené,klubové přebory.Osobně,bych dával přednost otevřenému klubovému turnaji a to nejlépe tzv.Švýcarským systémem na 9 popř, i 11.kol.Šachová hra je sice zábavou,nicméně pro vzrůstající počet členů(zejména hráčů z východu) se domnívám,že máme pravidla slušného chování,a to jak hráčů samotných,tak i klubů,na úrovni 100-let nazpět.Chceme-li míti lepší výsledky,musíme přestat s hraním na vlastním písečku,nejen odeměňovat a chválit,ale i poslechnout konstruktivní kriitku a s vážností se jí zabývat(hlavně účinně řešit)ke spokojenosti sponzorů,Pražského šachového svazu,FIDE,šachových kluábů,a nakonec i samotných hráčů.Jako človíček,který šachové hře věnoval velmi hodně,a nebýt trojice podvodníků z nejmenovaného velkoklubu,tak mohl lépe vysvětlovat zlepšování podmínek v šachových klubech.A o to nám jde,nebo se pletu?Proto se domnívám,že by měla býti pravidla lépe a účinně srozumitelná,skoncovat s benevolencí a nastolit,v uvozovkách,tzv.vojenský režim.Pokud jsem Vás rozesmál,tak mě do smíchu při návštěvě různých turnajů a soutěží družstev,vůbec do smíchu nebylo.Zhoršuje se agrese,kapitáni a rozhodčí buď chybí,nebo za své výkony(které se ani výkony leckde nazvat nelze).Přibývá dokonce i anonymů do FIDE.No,tohle opravdu chceme?Děkuji za trpělivost při čtení mého komentáře.A prosím,udělejte něco s posíláním včasných výsledků družstev přímo Vám.Je to fakt ostudou,když se hraje např.7-kolo a neznáte kompletní výsledky z ,řekněme 5-kola.A odkládání jednotlivých kol také považuji za manipulaci.Kdyby to bylo o jeden max.o dva dny,neřeknu ani popel,ale odkládání o týden či dokonce na volný den,hm to se mi nějak nezdá.Vše,co jsem napsal,je pouze můj názor.